Pizza i kapary.

 
Pizza ucieszy każdego. Apetyczna, aromatyczna i na chrupiącym spodzie jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających, jestem tego pewna. Najbardziej uniwersalna margherita sprawdza się nawet w ekstremalnych przypadkach, kiedy nic nie ma w lodówce, poza tym jest jak mała czarna zawsze na czasie. Ja osobiście lubię te najprostsze, ale czasem więcej niż trzy składnikowa również się sprawdza. Z dodatków czarne oliwki i kapary nadają chyba najbardziej włoskiego smaku. Sam sos pomidorowy musi być zrobiony ze świeżych pomidorów, no ewentualnie z tych w puszce nigdy z koncentratów to byłoby barbarzyństwo.

A cały sukces w pizzy to ciasto, musi być niezbyt grube, chrupiące i miękkie w środku. Do tego potrzeba wysokiej jakości mąki (choć ja używam z reguły typu 650) najlepiej chlebowej, oliwy z oliwek, wody oraz drożdży. Ot, cały sukces a jednak sposób ugniatania i najważniejsze - ilość dodanej mąki tworzą fantastyczne ciasto. 


Robiłam ją już tyle razy, że przepis powinien wyjść każdemu, ale trzeba stosować się do zaleceń.

To co zaczynamy?!



Ciasto na pizzę

250 g mąki pszennej typ 650 / lub chlebowej pszennej
180 ml letniej wody
50 ml oliwy z oliwek
szczypta soli
10 g drożdży świeżych
łyżeczka cukru
dodatkowa łyżeczka mąki
7 łyżeczek letniej wody


Do osobnej miseczki wkładamy drożdże, cukier, łyżeczkę mąki i 7 łyżeczek wody, wszystkie składniki mieszamy do połączenia się i odstawiamy na 15 - 20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W czasie kiedy drożdże wyrastają przesiewamy do miski połowę ilości mąki, najlepiej dwa razy. Kiedy drożdże są gotowe dodajemy sól, oliwę z oliwek, drożdże i wodę. Wszystkie składniki mieszamy drewnianą łyżką (powstanie klejąca masa, ale tak jest właśnie dobrze), kiedy w znacznym stopniu składniki są ze sobą połączone przesiewamy po trochu pozostałą część mąki i stopniowo dodając ją i zaczynamy ugniatać ciasto ( w miarę ugniatania ciasto staje się bardziej sprężyste i odstaje od ręki, powinno na koniec być bardzo elastyczne). Ciasta na pizzę nie musimy wyrabiać długo wystarczy 10 minut i jest gotowe. Przekładamy je do osobnej, wysypanej mąką miski oprószamy je mąką i przykrywamy ścierką, odstawiamy na 1,5 godziny w ciepłe miejsce. 




Dodatki na pizzę

garść marynowanych w occie kaparów
10 czarnych oliwek
8 plastrów salami
8 plastrów chorizo
1 mozzarella
kilka gałązek świeżego tymianku




Sos na pizzę

3 średniej wielkości pomidory
łyżka oliwy
szczypta soli
szczypta pieprzu
oregano

Umyte pomidory nacinamy na krzyż i wkładamy do gorącej  (ugotowanej) wody, przykrywamy garnek przykrywką i zostawiamy na ok. 7 minut.
Po wyjęciu z garnka zdejmujemy skórkę, kroimy na ćwiartki i przekładamy na patelnię. dodajemy oliwę i dusimy na średnim ogniu do momentu aż wyparuje woda i pozostanie sos. Na koniec dodajemy oregano, sól i pieprz. Studzimy.


Na oprószoną mąką blachę wykładamy wyrośnięte ciasto, wykładamy i rozsmarowujemy równomiernie na całości ciasta sos pomidorowy i dodajemy pozostałe składniki. U mnie kolejność jest taka: salami, chorizo, oliwki, kapary i na koniec mozzarella oraz na wierzch gałązki tymianku. 

Wstawiamy do nagrzanego do 220 st. C piekarnika i pieczemy 12 - 15 minut. 



Smacznego!
Inka



4 komentarze :

  1. Cudowne, grube ciasto. Aż chce się sięgnąć :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Hehe pizza, kawa, czekolada - chleb nasz powszedni :D

    OdpowiedzUsuń
  3. sylwia:
    W sam raz! :)


    Aurora:
    ha ha dobre chleb nasz powszedni :)))


    Pozdrawiam
    Inka

    OdpowiedzUsuń
  4. Kapary są idealnym i jednym z moich ulubionych dodatków do pizzy. Pizzę z kaparami robię sam przy użyciu specjalnego kamienia ceramicznego, który zakupiłem ostatnio na https://duka.com/pl/. Warstwa ceramiczna świetnie absorbuje wilgoć, dzięki czemu spód pizzy ma zawsze odpowiednią kruchość. Oprócz kaparów do pizzy dodaję często też marynowane karczochy. Polecam.

    OdpowiedzUsuń

 
Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

myTaste.pl
Odszukaj.com - przepisy kulinarne